Cvičení 20.3 - 29.3.2022

 

Na vojenský výcvik vojáků AZ konaný v termínu od 20. března do 29. března 2022 pozváno 36 vojáků AZ. Pracovní vytíženost některých způsobili jejich omluvu a tak v neděli 20. března 2022 nastoupilo 32 vojáků AZ, z toho byli 3 nový vojáci AZ.

 Nebyl čas ztrácet čas a po nezbytné vstupní lékařské prohlídce, nafasování nových přileb i dalšího potřebného materiálu a přesunu do prostoru ubytování byl zahájen vojenský výcvik.

 Stany, ano stany se tentokrát staly naším týdenním ubytovacím zázemím. My "záložáci" jsme po počátečním šoku byli mile překvapeni a tento způsob ubytování měl punc zážitku. Ubytování se líbilo.

 Již v neděli jsme si opakovali zásady vedení radiového provozu, práci s mapou, podmínky cvičení střeleb, které nás čekají a bezpečnostní opatření při střelbách. V pondělí a úterý jsme trávili den na střelnici, kde již pro nás "záložáky" není cílem trefit terč na vzdálenost 15 či 25 metrů, ale co nejlepší soustřel všech vystřelených střel. Daří se to se střídavými výsledky a náš velitel roty je podle toho naladěn. Doprovodný výcvik na střelnici byl ve znamení témat potřebných pro závěrečný komplexní výcvik, který nás čekal od středy do pátku. Zejména to bylo prohlubování znalostí ze spojovací, topografické přípravy, první pomoci, zásady přežití v neznámém terénu, vojenském lezení. Žádná teorie jen a jen praxe. Naši "nováčci" byli ze začátku v šoku, co vše musí umět, ale jelikož družstva jsou a začínají být secvičeni, tak znalosti a zkušenosti o volných chvílích byly předávány. Po večeři jsme pokračovali ve výcviku pod umělým osvětlením a to zdokonalením používání ochranných pomůcek v rámci OPZHN. Nasazování ochranné masky je již rutinou, ale oblékání protichemické pláštěnky je stále zážitek. Aby toho nebylo málo, přišel v úterý večer rozkaz k přesunu jednotky na určené souřadnice a zaujmout rozmístění mimo boj, kolem 22 hodiny přišel další rozkaz, vše zabalit a přesunout se zpět do stanového tábora.

 Ve středu, na rozkaz velitele, jsme byli "hozeni do vody". Účastnili jsme se praporního cvičení, které nám všem ukázalo co je hlavní náplní naší vojenské práce u útvaru. Počáteční šok byl vystřídán naším jednáním v neznámé situaci. Veškeré nástrahy jsme ve spolupráci s instruktory výcviku a úkoly praporního cvičení zvládli. 

 Po večeři to začalo. Zpravodajská informace, a následné úkoly vyplývající se zadaného úkolu se začali zpracovávat. Ve čtvrtek jsme se jeli vystrojit do "naturálek". Po večeři jsme začali plnit úkoly komplexního výcviku. Obdrželi jsme cvičnou munici, a dle úkolu jsme se přesunuli do prostoru soustředění, vybudovali jsme kruhovou obranu a zaujali rozmístění mimo boj a začali střežit prostor. Po celou noc docházelo ze strany instruktorů k napadání střeženého prostoru. V pátek jsme se od rána začali přesouvat na určená místa dle souřadnic a plnit zadané úkoly až do večerních hodin, kdy jsme se přesunuli do stanového tábora.

 Zážitky nelze vypsat. Bylo jich hodně a ví o nich jen ten, kdo se tohoto výcviku účastnil.

 

Chceš-li to zažít přihlaš se do AZ 26. pluku velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.