Cvičení 20.6 - 26.6.2021

 Plukovní jednotka aktivní zálohy poprvé na „bojišti“

Ve dnech 20. až 26. června 2021 proběhlo vůbec první cvičení jednotky aktivní zálohy 26. pluku velení, řízení a průzkumu.

I když vojáci během pandemie vnímali distanční výuku jako možnost zdokonalit se v teorii, výcviku už se nemohli dočkat. Hlavním cílem sedmidenního intenzivního výcviku po více než roční koronavirové pauze bylo prohloubit znalosti a dovednosti ve všech oblastech vševojskové přípravy. Základní cvičení střeleb a manipulace s primární (samopal Sa vz. 58) a sekundární (pistole Pi vz. 82) zbraní byly hlavní náplní střelecké přípravy. Vojáci si pochvalovali, že mohli vystřílet z každé zbraně 87 nábojů. Aby ostatní, kteří zrovna nestáli na palebné čáře, nezaháleli, věnovali se v rámci topografické přípravy práci s mapou, souřadnicovým systémům, určení azimutu nebo vzdálenosti. 

„Záložníci“ také důsledně trénovali činnosti spojené se speciální tělesnou přípravou – vojenské lezení a základy přežití v neznámém terénu, například použití sedacího úvazku, vázání uzlů, budování přístřešků, maskování nebo rozdělávání ohně pomocí nejrůznějších technik a materiálů. Taktická příprava zahrnovala témata prohledávací operace a bojové drily. Mezi výzbroj jednotky aktivní zálohy patří mimo jiné i radiostanice RF-13, a proto byla část výcviku zaměřena na zacházení a vedení provozu této techniky.

Vojáci aktivní zálohy kladně hodnotili přístup velení roty a instruktorů nejen směrem k nim samotným, ale i k výcviku. Dle jejich slov byli instruktoři sice nároční, ale na druhou stranu uměli vše řádně a dostatečně vysvětlit. „Výcvik probíhal hladce a bez zbytečných prostojů, někteří vojáci si tak ani neuvědomili, že jsou na nohou každý den téměř šestnáct hodin, činnost začínala ráno v šest a končila pár minut před dvaadvacátou hodinou,“ zhodnotil kapitán Josef Jiřík, velitel roty aktivní zálohy.

Jak se říká – opakování je matka moudrosti, a tak byl každý den ve znamení procvičování a zdokonalování získaných znalostí a dovedností. Nebylo proto překvapením, že všech 22 účastníků výcviku úspěšně absolvovalo závěrečné kontrolní cvičení.

 

 

Foto: praporčík Lubomír Valeš

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.